Bylinky v kosmetice

Jak zatočit s pihami

250 g medu

šťáva z jednoho citronu

60 ml glycerinu

60 ml alkoholu (70%)

- vše promícháme, večer si pravidelně potřete směsí pokožku a ráno ji vlažnou vodou omyjte. Pihy postupně mizí.

 

Odvar z přesličky na lámavé nehty


50 g čerstvé nebo sušené nati povařte po dobu asi 20 minut v 900 ml vody a do vlažného ponořte konečky prstů

 

Vlasové tonikum z přesličky


8 až 10 lodyh přesličky rozdrťte a vložte do 600 ml vroucí vody, přikryjte a nechte vychladnout. Vlahý nálev sceďte a opláchněte jím vlasy umyté šamp=onem. Poté hlavu zabalte na 10 minut do ručníku a vlasy dosušte.

 

Kostivalový olej na podrážděnou pokožku


Čerstvé listy kostivalu pokrájejte na malé kousky a natlačte do sklenice se šroubovacím závěrem. Na štítek poznamenejte datum, jprotože obsah musí 2 roky stát. Poté jantarovou vazkou tekutinu s trochou usazeniny sceďte přes plátýnko do menší nádobky. Používá se jako obklad na rozpraskanou pokožku, bolavé klouby, popáleniny, boláky, rány, výrony a otoky.

 

Třapatková mast na nemocnou kůži


Díl třapatkové tinktury smíchejte s 9 díly lanolinu nebo základu masti (k dostání je v lékárnách). Používá se při kožních onemocněních.

 

Pleťová voda na trudovitou pleť


Z nati řepíku lékařského připravte nálev, přeceďte ho a smíchejte s malým množstvím lihu. Používá se jako pleťová voda, čistící a stahující trudovitou pleť. Léčí drobné záněty.

 

Lopuchový olej na vlasy a popáleniny


40 g drceného kořene lopucu louhujte 10 dní ve 100 ml olivového oleje, poté sceďte přes plátýnko do malé lahvičky. Používá se na masáže hlavy pro posílení růstu vlasů a snížení tvorby kožního mazu, dále při léčbě popálenin a na varikózn vředy.